Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (Ε.ΔΙ.Π.)
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πολυτεχνική Σχολή Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών
Τηλ :+30 26510 07396 (γραφείο), -09027-9 (εργαστήριο)
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η Μαρία Καράμπελα εργάζεται ως Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό στο Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, με γνωστικό αντικείμενο «Πολυμερή Υλικά και Βιοϊατρική Τεχνολογία». Τα ερευνητικά ενδιαφέροντά της επικεντρώνονται στους τομείς της Χημείας και Τεχνολογίας Πολυμερών (σύνθεση, χαρακτηρισμός, μελέτη ιδιοτήτων -θερμικές, μηχανικές, κ.ά.-, ανακύκλωση πολυμερών, τροποποίηση και βελτίωση των τελικών ιδιοτήτων τους), σύνθεση και χαρακτηρισμός / μελέτη ιδιοτήτων συνθέτων και προηγμένων υλικών καθώς και βιοϋλικών και της νανοτεχνολογίας.Έλαβε το πτυχίο Χημείας το 2003, το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης το 2005 και το Διδακτορικό Δίπλωμα το 2010 στη Χημεία με έμφαση στη «Χημεία και Τεχνολογία Πολυμερών» από το Α.Π.Θ.. Έχει εργαστεί ως Λέκτορας ΠΔ407/80 στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (2011-2017), ως Εργαστηριακός Συνεργάτης ΑΤΕΙ Αθήνας, στο τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης (R&D) σε Βιομηχανία Οδοντιατρικών Υλικών. Είναι συν-συγγραφέας σε περισσότερα από 23 επιστημονικά άρθρα σε διεθνή περιοδικά με κριτές (με περισσότερες από 866 ετεροαναφορές και h-index=15) και 30 άρθρα σε πρακτικά συνεδρίων.