Μηχανικός Επιστήμης Υλικών,MSc
Υποψήφιος Διδάκτoρας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πολυτεχνική Σχολή Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών
Τηλ:+30 26510 09029 (εργαστήριο)
Website: www.polymers.gr

Παπαδόπουλος Γεώργιος είναι Υποψήφιος Διδάκτορας στο Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπονεί τη διδακτορική του διατριβή στο Εργαστήριο Επιστήμης & Τεχνολογίας Πολυμερών στη σύνθεση και το χαρακτηρισμό πολυμερικών ιοντικών υγρών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την σύνθεση πολυμερών με πολυμερισμό με ελεύθερες ρίζες, το χαρακτηρισμό τους με διάφορες τεχνικές (GPC, IR, DSC, DLS), καθώς και την μελέτη των ιδιοτήτων τους και τη βελτιστοποίηση τους. Το 2015 έλαβε το Δίπλωμα του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καθώς και το 2019 έλαβε το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης «Υπολογιστική Επιστήμη & Μοντελοποίηση Υλικών» του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Πλήρες Βιογραφικό