Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, MSc
Υποψήφιος Διδάκτoρας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πολυτεχνική Σχολή
Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών
Τηλ:+30 26510 09028 (εργαστήριο)

Μούτσιος Ιωάννης είναι Υποψήφιος Διδάκτορας στο Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπονεί τη διδακτορική του διατριβή στο Εργαστήριο Επιστήμης & Τεχνολογίας Πολυμερών υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Απόστολου Αυγερόπουλου, στη σύνθεση και το χαρακτηρισμό πολυμερών για τη χρήση τους σε εφαρμογές νανοτεχνολογίας.  Είναι υπότροφος του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. για την περίοδο εκπόνησης της διδακτορικής του διατριβής. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την σύνθεση πολυμερών με ανιοντικό πολυμερισμό και πολυμερισμό με ελεύθερες ρίζες, το χαρακτηρισμό τους με διάφορες τεχνικές (GPC, MO-VPO, NMR, DSC, FT-IR, DLS,ContactAngle,XRD,AFM, SEM, ΤΕΜ, SAXS), καθώς και τη χρήση των πολυμερών σε εφαρμογές νανοτεχνολογίας. Έλαβε το Δίπλωμα του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων το 2014 και το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης του Δ.Π.Μ.Σ «Νανοεπιστήμες και Νανοτεχνολογίες» του Τμήματος Φυσικής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης το 2017 με βαθμό «Άριστα». Το δημοσιευμένο έργο από την ερευνητική του δραστηριότητα περιλαμβάνει 8 δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά με κριτές με υψηλό συντελεστή απήχησης. Έχει συμμετάσχει σε εθνικά και διεθνή συνέδρια με 10δημοσιεύσεις υπό μορφή αφίσας.