Μηχανικός Επιστήμης Υλικών, MSc
Υποψήφια Διδάκτoρας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πολυτεχνική Σχολή
Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών
Τηλ:+30 26510 09028 (εργαστήριο)

Η Μάνεση Μαρία-Γκρέτη είναι Υποψήφια Διδάκτορας στο Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπονεί τη διδακτορική της διατριβή στο Εργαστήριο Επιστήμης & Τεχνολογίας Πολυμερών που αφορά τη σύνθεση και το χαρακτηρισμό γραμμικών και μη γραμμικών πολυμερών για εφαρμογές στην νανοτεχνολογία υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Αυγερόπουλου Απόστολου. Είναι υπότροφος του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. για την περίοδο εκπόνησης της διδακτορικής της διατριβής. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη σύνθεση πολυμερών με ανιοντικό πολυμερισμό και ζωντανό ριζικό πολυμερισμό μεταφοράς ατόμου, το χαρακτηρισμό τους με διάφορες τεχνικές (GPC, MO/VPO, DSC, 1H-NMR, CA, V, IR, AFM, SEM, SAXS, TEM), καθώς και τη χρήση των πολυμερών σε εφαρμογές νανοτεχνολογίας. Έλαβε το Δίπλωμα του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων το 2015 και το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης του Δ.Π.Μ.Σ «Χημεία και Τεχνολογία των Υλικών» του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων το 2017. Το δημοσιευμένο έργο από την ερευνητική της δραστηριότητα, περιλαμβάνει 5 δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά με κριτές με υψηλό συντελεστή απήχησης και έχει συμμετάσχει σε εθνικά και διεθνή συνέδρια με 4 παρουσιάσεις υπο μορφή αφίσας.