Μηχανικός Επιστήμης Υλικών
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων,
Πολυτεχνική Σχολή,
Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών,
Εργαστήριο Επιστήμης και Τεχνολογίας Πολυμερών (ΦΕΚ, τ.Β’,      254/10-02-2016)
Πανεπιστημιούπολη, 45110 Δουρούτη, Ιωάννινα
Τηλ: +30 26510 09028 (Laboratory)
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο Κωνσταντίνος Μ. Αρτοποιάδης είναι Υποψήφιος Διδάκτορας του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ειδικότερα, εκπονεί την Διδακτορική του Διατριβή υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Απόστολου Αυγερόπουλου με θέμα τη σύνθεση και τον χαρακτηρισμό γραμμικών τρισυσταδικών τριπολυμερών και την χημική τροποποίησή αυτών για νανοτεχνολογικές εφαρμογές. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του συμπεριλαμβάνουν την σύνθεση πολυμερών μέσω ανιοντικού πολυμερισμού υπό συνθήκες υψηλού κενού καθώς και μέσω ελεύθερου ριζικού πολυμερισμού. Επίσης, στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα συγκαταλέγονται οι χημικές τροποποιήσεις πολυμερών όπως επίσης και ο χαρακτηρισμός τους με ποικίλες τεχνικές μοριακού και μορφολογικού χαρακτηρισμού ( SEC-GPC, 1H-NMR, DLS, DSC, Contact Angle, SEM, IR, V, TEM). Ολοκλήρωσε με επιτυχία τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών του το 2020 εκπονώντας την διπλωματική του εργασία με θέμα « Μοριακός χαρακτηρισμός και σχέση δομής/ιδιοτήτων γραμμικών τρισυσταδικών τριπολυμερών» υπό την επίβλεψη του Καθηγητή Απόστολου Αυγερόπουλου. Εώς τώρα έχει συμμετάσχει στην συγγραφή μιας επιστημονικής δημοσίευσης κατά την διάρκεια εκπόνησης της διδακτορικής του διατριβής.

Πλήρες Βιογραφικό

Δημοσιεύσεις

1. “Self Self-Assembly of Low-Molecular-Weight Asymmetric Linear Triblock Terpolymers: How Low Can We Go?”

Christina Miskaki, Ioannis Moutsios, Gkreti-Maria Manesi, Konstantinos Artopoiadis, Cheng-Yen Chang, Egor A. Bersenev, Dimitrios Moschovas, Dimitri A. Ivanov, Rong-Ming Ho, Apostolos Avgeropoulos

Molecules, 2020, 25, 5527