Μεταδιδακτορικός Ερευνητής
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Πολυτεχνική Σχολή Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών
Τηλ:+30 26510 09028-29 (εργαστήριο)

Ο Δημήτριος Μοσχόβας είναι Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών (Τ.Μ.Ε.Υ.) της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με επιβλέπων τον Καθηγητή Απόστολο Αυγερόπουλο (2016 έως σήμερα). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν την σύνθεση, τον μοριακό και μορφολογικό χαρακτηρισμό διαφόρων τύπων πολυμερών (γραμμικών και μη γραμμικών), τροποποίηση επιφανειών και μελέτη ιδιοτήτων (υδρόφοβες και υδρόφιλες) καθώς και συνθέτων πολυμερικής μήτρας . Έλαβε το Δίπλωμα Μηχανικού Επιστήμης Υλικών το 2008, το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης το 2011 από το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών: “Χημεία και Τεχνολογία των Υλικών” των Τμημάτων Χημείας και Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το διδακτορικό του δίπλωμα το 2015 από το Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Το δημοσιευμένο του έργο περιλαμβάνει 25 δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά με κριτές και έχει συμμετάσχει σε εθνικά και διεθνή συνέδρια με περισσότερα από 15 άρθρα σε πρακτικά συνεδρίων. Έχει συνεπιβλέψει 3 μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης και >10 προπτυχιακές διπλωματικές εργασίες. Έχει συμμετάσχει ως έμπειρος ερευνητής σε 5 προγράμματα που έχουν χρηματοδοτηθεί από εθνικούς και διεθνείς φορείς [E.U.-FP7, ΓΓΕΤ, ΕΣΠΑ 2014-2020, ξένες εταιρίες (3M, BIC S.A.-Violex)] με επιβλέπων τον Καθηγητή Απόστολο Αυγερόπουλο.